Navodila za uporabo »CEV CHALLENGE« sistema
O preverbi sodniških odločitev s pomočjo video tehnologije smo pisali že tukaj, kjer smo zbrali tudi nekaj zanimive statistike in vpliv preverbe na samo psihologijo moštev. Spodaj pa tokrat o uvedbi “CEV CHALLENGE” sistema na CEV tekmovanjih:

- »CEV Challenge« je video analiza določene akcije na zahtevo ekipe. Pri tem se ne uporabljajo posnetki televizije, ampak so ob in na igrišču nameščene posebne kamere.
- Video analizo lahko zahteva samo kapetan v igri.
- Zahteva mora biti podana takoj (najkasneje v petih sekundah) po končani akciji v kateri se je zgodila sporna situacija.
- Obe ekipi imata pravico zahtevati pregled posnetka dvakrat v enem nizu. V primeru, da je bila zahteva opravičena, ekipa zadrži število pravic, ki jih je imela v trenutku zahteve. V primeru, da se zahteva izkaže za neopravičeno, ekipa izgubi eno pravico do video analize.
- Prvi sodnik ima pravico sam zahtevati pregled posnetka, če ni prepričan v odločitev, ki bi lahko odločila o rezultatu v nizu oziroma odločila samo tekmo.
- Video analizo lahko uporabimo samo v naslednjih primerih:
a) stik žoge s tlemi (žoga »IN« ali žoga ‘OUT’) – upošteva se prvi stik žoge s tlemi. Morebitna deformacija žoge ob udarcu ob tla se ne upošteva.
b) dotik žoge z anteno ( ali je žoga udarli v anteno po udarcu ali po bloku )
c) napaka dotika mreže
d) napaka prestopa
- i) zadnje linije pri izvedbi servisa
- ii) linije napada, ko igralec zadnje vrste izvede napadalni udarec
- V primeru, da prvi sodnik oceni, da zahteva kapetana v igri ni v skladu s točko 6, bo zahteva zavrnjena. Ekipo mora prvi sodnik kaznovati s sankcijo za zavlačevanje.
- Če je zahteva v skladu s točko 6, prvi sodnik odobri pregled posnetka. Prvi sodnik zapiska in usmeri obe roki proti zapisnikarski mizi. S pomočjo brezžičnega komunikacijskega sistema sporoči na katero odločitev se zahteva nanaša. Med pregledovanjem posnetka morajo igralci ostati v polju. Ni dovoljeno, da bi kateri od igralcev s klopi ali osebja na klopi stopila v polje.
- Drugi sodnik na ekranu pogleda video posnetek. Nobenemu članu obeh ekip ni dovoljeno vplivati na odločitev drugega sodnika oziroma komentirati te odločitve.
- Ekran, ki je namenjen pregledovanju posnetka, mora biti nameščen tako, da vanj nimajo vpogleda ekipe, gledalci, novinarji in televizija. V nobenem primeru posnetek ne sme biti predvajan kjerkoli drugje – na zaslonu v dvorani, v sklopu televizijskega prenosa. Posnetek ne sme biti uporabljen v kakršni koli obliki niti po tekmi.
- Drugi sodnik svoje ugotovitve sporoči prvemu sodniku po radijski povezavi.
- Prvi sodnik po prejemu informacij s strani drugega sodnika s sodniškim znakom ponovno pokaže svojo (končno) odločitev.
- Po pregledu posnetka in pred nadaljevanjem igre, je drugi sodnik zadolžen za to, da preveri ali je v zapisniku vse pravilno vpisano in ali je na vseh semaforjih v dvorani pravilen rezultat.
- Nato mora drugi sodnik preveriti ali so vsi igralci postavljeni v skladu z zapisnikom.
- Pomožni zapisnikar mora v poseben zapisnik za kontrolo zahtev po video analizi vnesti ekipo, ki je podala zahtevo, rezultat, zahtevo in končno odločitev.
- V primeru, da drugi sodnik tudi po video analizi ne more zanesljivo ugotoviti ali je bila zahteva opravičena ali ne, ostane v veljavi odločitev, ki je bila podana takoj po koncu akcije. Ekipa ohrani število zahtev po video analizi.
- V primeru, da oprema za video analizo ne deluje, to ni razlog, da tekma ne bi bila odigrana. Prav tako se zaradi tega tekme ne sme prekiniti. V primeru okvare sodniški zbor tekmo vodi naprej v skladu s pravili odbojkarske igre.
1580 ogledov skupaj 2 ogledov danes